AGAÇLAR

Ladin

YETİŞME BÖLGELERİ

Ladin, Çamgiller ailesine ait olan ve büyük ekonomik öneme sahip bir kereste ağacıdır. Kuzey Amerika, İskandinavya, Orta ve Doğu Asya, Japonya, Alp sıradağları ve Karadeniz’in güneydoğusundaki ılıman ve soğuk bölgelerde geniş yayılma alanına sahip olan bir ağaç türüdür.

İHRACATI/İTHALATI

Ladin tomrukların kabukları soyulduktan sonra ithalat işlemi yapılmaktadır. Kabukları soyulmadan ülkelere girişine izin verilmemektedir. Dünya pazarına ihracatını en çok Rusya, Bulgaristan, Avusturya ve Kamerun’dan yapılmaktadır. Ladin ağacını en fazla ithal eden ülkelerin başında ise Hindistan, İran, Irak ve Pakistan gelmektedir.

ÖZELLİKLERİ

Büyük bir ağaç olan ladin genellikle düz, silindirik bir gövdeye sahiptir ve 40-50 m uzunluk ile 1.2-1.8 metre genişliğe kadar ulaşabilir. İşlenmemiş ağırlığı 790 kg/m3, kurutulmuş ağırlığı ise 420 kg/m3’tür. Ladin kerestesinin diri odun ve öz odunu, renk bakımından farklı değildir. Orta kısmı olgun odun özelliklerine sahip olup, odunu sarımsı beyaz renktedir. İnce ve düzenli bir doku ile düz damarlara sahiptir. Reçine kanalları oldukça yaygındır. Ahşabı yumuşak, ağırlığı düşük ve orta yoğunluğa sahiptir. Mukavemet özellikleri iyidir. Böceklere karşı hassastır. Odunu dayanıksızdır ve emprenyesi güçtür.

İŞLENMESİ

İşlenmesi, soyulması ve montajı  kolay olan Ladin ahşabının aynı zamanda çivileme ve vidalanma işlemleri de rahatlıkla gerçekleşir. Çivilendiğinde hafif bir ayrılma eğilimi sahip olan bu ahşap türünün; yapıştırılma,  boyanma ve cilalanma özellikleri de gayet iyidir. Hızlı ve iyi bir şekilde kuruyan Ladin ahşabının,  çatlamaya meyili ise yok denilebilecek kadar azdır.

KULLANIM ALANLARI

Ladin ağacı, iç ve dış mekanlarda yapısal son kullanımlar için uygundur. Bu nedenle Avrupa’daki en önemli yapı ve inşaat kerestesidir. Dekoratif  kontrplak, dekoratif kaplama, ev döşemeleri, fabrika döşemeleri, genel marangozluk, iç inşaat, doğrama (dış) için de kullanılır. Ladin ağacı olağanüstü rezonans nitelikleri gösterdiği için piyanoların ses tahtaları ile keman ve gitarların gövdeleri için kullanılır. Ayrıca kutu ve sandık yapımında, tel direği, maden direği, ambalaj ve kağıt lif odunu ile gemi direği yapımlarında da kullanılır.