KAPLAMA

Ahşap Kaplama Nedir, Ahşap Kaplama Hangi Ağaçlardan Üretilir?

Ahşap kaplama nedir, ahşap kaplama hangi ağaçlardan üretilir?

Ahşap kaplama mobilyalar sert ve yumuşak olmak üzere iki farklı ağaç çeşidinden üretilmektedir. Sert ağaçlar; sonbaharda yaprak döken kavak, gül ağacı, dişbudak, kiraz, akçaağaç, ceviz, tik, meşe ve maun ağaçlarıdır. Yumuşak ağaçlar ise; sedir, sekoya, çam, selvi ve köknar ağaçlarıdır. Lüks ve pahada yüksek ahşap kaplama mobilyalar çoğunlukla kiraz, meşe ve akçaağaç türü ince sert ağaçlardan üretilir.

Ahşap kaplamanın avantajları nelerdir?

Her ağacın farklı bir görüntüsü, bir dokusu vardır. Bu nedenle her ahşap kaplama eşsiz, kendine özgü bir görüntü verir. Bir ağaç kütüğünün bile her bir katmanının birbirinden farklı olduğunu düşünürsek ağaç kaplama mobilya evinizde özgün tasarımlar elde etmek için harika bir mobilya seçeneği olacaktır.

Ahşap kaplama yüksek dayanıklılık ve güç sağlar, sunta gibi zayıf işlenmiş ağaçlara ahşap kaplama tabakası uygulamak, bu zayıf işlenmiş ağaçların dayanıklılığını arttırır. MDF ve HDF gibi lifli levhalar su ile temas durumunda zarar görmeye meyillidir, bundan dolayı bu levhalara ahşap kaplama uygulamak onları dayanıklı ve güçlü kılmakla birlikte zedelenmeleri önlemeye yardımcı olacaktır.

Ahşap kaplama mobilyalar eğrilmeye ve parçalanmaya karşı dirençlidir.

Ahşap kaplama çevre dostudur; geri dönüşümü mümkün, çevre dostu olan bir malzemedir. Ahşabınızın kullanım ömrü sona erdikten sonra, MDF ve sunta imalatında, ezilerek ahşap atıkları olarak kullanılabilirler. Ahşap kaplamalar, ahşabın daha efektif değerlendirilmesine yardımcı olur. Mobilya imalatında incecik bir ahşap tabakadan faydalanılır. Dolayısıyla, bir kütükten yalnızca birkaç mobilya meydana getirilirken, yine aynı ağaç kütüğü, ahşap kaplama levhası olarak değerlendirildiğinde, birçok çeşit mobilya parçasında kaplama malzemesi olarak kullanılmak üzere çok fazla sayıda ahşap kaplama levhası verecektir.