AGAÇLAR

Dişbudak

YETİŞME BÖLGELERİ

Çevremizi güzelleştiren yeşilliklerden bir tanesi olan Dişbudak ağacı, kuzey yarım kürede bulunan en yaygın ağaçlardandır. Serin atmosferlerde, verimli, derin ve iyi drene edilmiş topraklarda en iyi şekilde yetişir ve gelişir. Genellikle yetiştiği bölgeler ise; Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika başta olmak üzere Kuzey İspanya’dan Rusya’ya ve güney Fennoscandia yarımadasından Yunanistan’a kadar uzanmaktadır.

İHRACAT/İTHALAT

Dişbudak kerestesi, ihracatı yasaklı olan ürünlerden biri olduğu için ihracatı söz konusu değildir. Ancak bazı ülkelerden ithalatı sağlanır. Amerika ve Fransa tomruk, Ukrayna ise kereste ithal etilen ülkelerin başında gelir.

ÖZELLİKLERİ

Dişbudak ağacı; sert, ağır, sıkı yapıya sahil olgun bir ağaçtır. Kurutulmuş ağırlığı 680 kg/m3’tür. Genelde açık renkli bir ağaç olup, ağacın özü beyazdan sarıya, kabuk kısmıysa kahverengi ile açık kahve tonları arasında değişiklik gösterir. Diri odun ile öz odun arasındaki fark belirgindir. Düz hareler ile zaman zaman dağınık ve dalgalı desenlere sahip olabilir. Bazen de üzerinde ‘camkurdu’ olarak anılan açık kahverengi parçalar veya mineral izleri görülür. Bu görünüşü dişbudak ahşabına doğal bir özellik katar ayrıca bu durum ahşabın bütünlüğünü etkilemez.

İŞLENMESİ

Dişbudak kerestesi iyi işlenme özelliklerine sahiptir. Her türlü takım ve makineyle işlenmesi kolay olan Dişbudak kerestesinin planyalanmış yüzeyleri pürüzsüzdür. Ancak işlenmesi sırasında çatlamaya eğilimli olduğundan dolayı titizlikle yapılması gerekmektedir. Odunu kolay kuruyan dişbudak için orta ısıda ve hızda kurutulmalıdır. Kuruduğunda çok sertleşip stabil bir yapıya bürünen dişbudak, kolay verniklenir. Odununun ağırlığına bağlı olarak ortalama dayanıklılık özellikleri de gayet iyidir. Mükemmel şok dayanıklılığına sahip ayrıca buharla eğilme özelliği de çok iyidir. Çivilenme, vidalanma, yapıştırma ve cilalanma performansı gayet iyidir ama yine de çivileme ve vidalama işleminden önce ön delme ile daha iyi mukavemet sağlamaktadır.

KULLANIM ALANLARI

Dişbudak ağacının yapı kerestesi olarak kullanılması uygun değildir. Kaplaması, tahta malzemelere iyi lamine edilir. Mobilya ve zemin kaplama için idealdir. Piyasada masif ve kaplama halinde satılır.  Masifi, sert ağaç kereste standartlarına göre ölçülendirilir. Odunu, dünya çapındaki tasarımcılar, mimarlar, uzman kullanıcılar ve tüketiciler arasında popülerdir. Tornacılıkta olumlu şonuçlar alınan Dişbudak kerestesini temel kullanım alanları mobilya, zemin kaplama, kapılar, mimari doğrama ve kaplamaların yanı sıra mutfak dolapları, müzik aleti ve spor malzemeleri yapımında kullanılmaktadır.