AGAÇLAR

CEVİZ

YETİŞME BÖLGELERİ

Dünya’nın birçok yerinde yetişen ceviz ağacı hikayesi bol ve tarihi eski bir ağaçtır. Nemli ve bataklık alanları sevmeyen ceviz ağacı, diğer ekolojik koşulların sağlanması ile doğal yetişme alanları belirlenmiştir. Asya kıtası başta olmak üzere Avrupa ve Amerika kıtaları üzerinde doğallıkla yetişmektedir. Yetiştiği ülkelerin başında Çin Halk Cumhuriyeti gelir. Hemen ardından Amerika Birleşik Devletleri, İran, Türkiye, Meksika ve Ukrayna, ceviz ağacı yetiştiriciliğinde önde ülkelerdir.

İTHALAT VE İHRACAT

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre en çok ceviz kerestesi ihracatı yapan ülkeler arasında ilk sırada toplam ihracat hacminin %15’lik pay ile Kanada gelmektedir. Kanada sırasıyla İsveç, Abd, Almanya, Avusturya ve Finlandiya takip etmektedir. Dünya’da ceviz kerestesi ithalatında ise ilk sırasında %13,1’lik pay ile Çin Halk Cumhuriyeti gelmektedir. Onu sırasıyla Abd, İran, İngiltere, Türkiye ve İtalya takip etmektedir.

ÖZELLİKLERİ / YAPISI

Ceviz ağacı tüm ağaç türleriyle mukayese edildiğinde ortalama büyüklükte bir ağaçtır. 30 metre yüksekliğe kadar uzayabilir ve gövdesi 1,5 metre çapa kadar ulaşabilir. Yaş ağırlığı 900-950 kg/m3, kuru ağırlığı ise 600 kg/m3’tür. Ceviz ahşabının rengi yıllarla birlikte hafifçe açılır, yüzeyinin parlaklığı ise artar. Ancak bu değişim çok belirgin değildir ve yağlanarak  büyük oranda orijinal rengi aynı zamanda doku ve deseni korunur. Böceklere karşı aşırı duyarlı olan ceviz ağacının çürümeye karşı ise dayanıklılığı yüksektir. Kabuk altı odunu ile öz odunu arasındaki renk farkı ise belirgindir. Kabuk altı odunu soluk sarı, ağacın merkezi olan öz odunu ise en koyu kısmını oluşturur. Açık kahveden koyu çikolata rengine kadar çeşitlilik arz eder ve koyu renk çizgiler içerir.

İŞLENMESİ

Sert ağaç kerestesi olarak sınıflandırılan ceviz ağacı ahşap işlerinde oldukça sık kullanılır. Kerestesi sert, ağır, sıkı elyaflı ve dayanıklıdır. Ancak sert olmasına rağmen çalışması oldukça kolaydır. Az kıymıklıdır ve esnek yapısı sayesinde kolay eğilip bükülebilmektedir. Orta derecede köreltme etkisine sahip olan Ceviz ahşabının düzgün yüzeyi, vernik ve boyama işlemini kolaylaştırır. Ceviz ahşabının çivi, vida ve tutkalla bağlantı kurma niteliği de yerindedir. Kolay yarılır ve rahat işlenir. Oymalı ve tornalı işlerde başarılı sonuçlar verir. Fabrikadan ilk çıktığında pürüzlü bir yapıya sahiptir ancak planya tezgahlarında rende yapılarak istenilen şekle sokulur. Ceviz ahşabı, zımparalama işleminin ardından yüzeye uygulanan yağ ile saten pürüzsüzlüğünde bir yüzeye sahip olabilir. Ancak eğer damarlar çok düzensizse, ağaç işlem esnasında çapak atabilir.

KULLANIM ALANLARI

Masif ve kaplama levha halinde yüksek kalite mobilya üretiminde, tüfeklerde omuz kundağı ve el kundağı, tabancalarda ise kabza yapımında en çok ceviz ağacı kullanılır. Ceviz ağacı, silah yapımının yanı sıra pek çok farklı alanda da kullanılır. Bu kullanım alanlarına; Tornacılık, oymacılık, spor aletleri ve müzik aletleri yapımı ve marküteri yani farklı renklerden oluşan ahşap kaplamaların, iç içe geçirilerek hiçbir katkı maddesi ve boya kullanılmadan ağaçların doğal renkleriyle yapılan oyma sanatını örnek verebiliriz.